Hipnoterapia – Wybaczenie? Część II

 Hipnoza wybaczenieCzy wybaczanie jest konieczne w hipnoterapii?

Calvin Banyan 

Odpowiedź na mój email i listę dziesięciu kluczy była pozytywna. W większości następnych emaili dziękowano mi za wkład w dyskusję. Poniżej jednak jest jeden, który spowodował, że napiszę więcej.

 

„Twoje dziesięć kluczy ma idealny sens dla mnie w sprawach gdzie “grzech” lub “nieprawość” była zrobiona bardziej z powodu niefortunności lub złośliwości. Ale kiedy ty zajmujesz się tym podczas gdy sprawca nie żałuje, nie czuje bólu, myślał lub wciąż myśli, że miał rację, nie ma pragnienia by przeprosić lub by mu wybaczono (np. Timothy McVeight, terrorysta, który zabił prawie 200 osób w Oklahoma City). Jestem całkowicie za wybaczaniem, jednak nie może to tak wyglądać że wybaczenie jest potrzebne by uzdrowić osobę, gdyż to tak jakby wynieść wybaczenie do formy religii. Dzięki…”
Moja odpowiedz była taka…
„Świetne pytanie! Czasami klient w roli sprawcy robi dobrą robotę w byciu bardzo złowrogim, nie żałuje, zgłasza brak odczuwania jakiegokolwiek bólu związanego z tym, co zrobił mojemu klientowi, być może czuje się w porządku z tym, co było zrobione, i definitywnie NIE ma zamiaru by prosić o wybaczenie lub przeprosić.
Po pierwsze, to po prostu nie zdarza się zbyt często w procesie, którego używamy. Oto powody dlaczego:

  •  Klient jest zachęcony, by wyrazić cały swój ból, jakiego doświadczył. To zwiększa pragnienie “sprawcy” by powiedzieć przepraszam itp.
  • Hipnoterapeuta używa wtedy tej informacji i ponownie wyraża je w stronę sprawcy, zwiększając ich silę. To zazwyczaj powoduje, że klientowi zaczyna być trochę żal sprawcy, uwalniając podświadomie przetrzymywane informacje na temat sprawcy (widzą to bardziej obiektywnie).
  • Terapeuta eksploruje wraz ze sprawcą, co mogło spowodować jego zachowanie, co może spowodować odkrycie zdarzeń/zagadnień, które uczynią wybaczenie łatwiejszym.
  • Po wglądzie w historię sprawca przyzna, że gdyby miał inne życie, został inaczej wychowany, wtedy on nie zrobiłby tego, co zrobił mojemu klientowi. Wpierw ustalamy to, że sprawcy jest przykro, że nie miał lepszej przeszłości ( np. lepszej rodziny). Wtedy jest już szybka droga z życzenia sobie, by mieć lepszą historię do pragnienia, że nie chciałby tego zrobić mojemu klientowi. Wtedy kończymy i ruszamy z dziesięcioma kluczami do wybaczenia.

Powiedziawszy to wszystko możesz powiedzieć “tak, ale…” i będziesz miał rację. Czasami trafiamy na takiego, nie okazującego skruchy, sprawcę. I oto, co robimy w tym przypadku.

  1.  Mówię sprawcy, że gdy policzę od 1 do 5 przeniesiemy się do przodu w przyszłość… “1, stajesz się starszy i starszy, 2, starszy i starszy, 3, twoje dni na ziemi zbliżają się do końca, 4 twoje ciało właśnie umarło, i 5, teraz całe twoje życie przebiega ci przed twoimi oczami. Ale to jest jeszcze gorsze niż to! Ponieważ to wszystko wydarza się przed oczami tego jednego, który ma prawo by cię osądzić, twojego Stwórcy! Ale to jest jeszcze gorsze! Gdy twoje całe życie przebiega ci przed oczami TY, TY również doświadczasz całego bólu, który sprawiłeś innym osobom!”
  2. “Jak się teraz czujesz?” Jeżeli byś miał jakąkolwiek szansę wyciągnięcia jakichkolwiek wyrzutów sumienia ze sprawcy, to zazwyczaj wystarcza. Możesz wtedy zapytać “chłopcze, na pewno byłoby milej, jeżeli byś był wychowany inaczej; to mogłoby prowadzić do dużo lepszego życia. Czyż nie tak?” Zazwyczaj w odpowiedzi otrzymuję “tak”. “Więc byłbyś zdolny przejść przez swoje życie bez ranienia (imię Klienta), czy nie byłoby to miłe?” Wtedy zazwyczaj otrzymuję bardzo szczere “Tak” (czasami nawet pojawi się łza związana z wyrzutami).
  3. Ja nie jestem tą osobą, która potrzebuje to usłyszeć, więc kieruję sprawcę “nie mów tego mi, powiedz to (imię klienta). I od tego momentu postępuję normalnie (dziesięć kluczy do wybaczenia).

Czy właśnie usłyszałem ponowne “tak, ale…”? Dobrze! Bardzo rzadko muszę wychodzić poza to, ale mam Plan C a nawet Plan D!

  • Plan C: Jeżeli wszystko inne zawiedzie, możemy poprowadzić sprawcę od tego punktu (przebiegnięcie życia przed oczami stwórcy) do konsekwencji tego życia. Mogę spytać sprawcy “Co będzie teraz? Co się stanie jeżeli jesteś tak zatwardziały w swoim położeniu?” Naprawdę nikczemny sprawca może powiedzieć, “Teraz pójdę do piekła, i nie interesuje mnie to, zasługuję na to”. Ja mówię “to idź”! Wtedy zwracam uwagę na mojego klienta, i mówię coś takiego “Wygląda na to, że on dostał już swoją nagrodę! Jak się z tym czujesz?” – “Lepiej” lub “Jest mi go żal” lub coś w tym rodzaju jest typową odpowiedzią. I ja mogę wrócić z “teraz jak on ma to, co po niego przyszło, czy jesteś gotowy wybaczyć mu, i odpuścić cały ten gniew?” To zazwyczaj załatwia sprawę i możemy iść do dziesięciu kluczy do przebaczenia.
  • Plan D: Dochodząc tutaj zrobiłem dużo, by było możliwe wybaczenie sprawcy. Mój klient chce być wolny od złych schematów (opartych na złości, frustracji lub poczuciu winy). My zazwyczaj patrzymy na jedną ostatnią rzecz, by przypieczętować umowę, i mówię “Czy to nie jest wspaniałe, że twoja umiejętność, by całkowicie wybaczać temu (Sku…./sprawcy) nie musi zależeć od jego umiejętności by powiedzieć dobrą rzecz lub “Przepraszam”; on otrzyma swoją nagrodę za to, co zrobił. Nie ma żadnego powodu by karać siebie samego za to, co on zrobił tobie! Zapamiętaj, że wybaczenie jest darem, który ty możesz dać sobie już teraz. To jest dar bycia wolnym od przeszłości. Ponieważ, dopóki tego nie zrobisz, on wciąż będzie cię ranił, i ranił każdego kto cię kocha, ponieważ kiedy ktoś kogo kochasz cierpi, to ty cierpisz również. (Przypomnij, że wybaczenie nie wymaga zapominania, tolerowania lub pozwalania tej osobie wracać do twojego życia).

“Czy teraz jesteś gotowy by wybaczyć tej osobie dla swojego własnego dobra? Tak byś mógł się uwolnić”?
Wtedy mówię ” Teraz zamierzam być cicho. Teraz powiedz cokolwiek, co potrzebujesz by było powiedziane, aby to wybaczenie było kompletne. Jest kompletne wtedy, kiedy cały gniew zniknie.” Kiedy klient powie “Skończyłem” ja pytam ” Czy to zrobiłeś? Zobacz wewnątrz siebie, czy czujesz jakiś gniew w stosunku do tej osoby? Jeżeli tak pracuj, aż zniknie cały, wtedy jesteś wolny”.

Hipnoterapia potrzebuje wybaczania

Tak uczyniwszy moi klienci czują się świetnie! Sugeruję nawyk ciągłego wybaczania sprawcom, by utrzymali wolność.
Teraz jedna z najważniejszych części tej dyskusji o używaniu wybaczenia w hipnoterapii. Doświadczenie wybaczania sprawcy będzie miało głęboki efekt na podświadomość twojego klienta! Podświadomość ustawia się w aktywny stan reorganizacji, w odniesieniu do wszystkiego związanego z tą osobą i zdarzeniami związanymi z nią! Z podświadomością w stanie reorganizacji, osoba ta jest bardzo sugestywna na przyjmowanie sugestii zgodnych z wydarzeniem! Mocno wykorzystaj okazje tego momentu przechodząc do procesu dyrektywnej sugestii, sugerując zmiany, dla których klient przyszedł cię zobaczyć (np. utrata wagi, dysfunkcja seksualna etc.). Zwiąż to doświadczenie ze zmianą i zmiana nastąpi w mocny i pozytywny sposób!

Ok, zatem terapia wybaczania nie jest prostą i szybką techniką. Ale to działa, ponownie i ponownie. Zazwyczaj nie musimy przechodzić przez wszystkie techniki, które przedyskutowałem by osiągnąć wybaczenie, ale one tam są, jeżeli potrzebujemy ich użyć.
Wybaczenie nie jest religią. To jest rzecz, którą możesz zrobić, która zmienia to, jak twój klient czuje się w środku. Jest to uwolnienie emocji, które powodują tobie lub twojemu klientowi tyle problemów. To nie jest odpuszczenie człowiekowi (sprawcy). To jest odpuszczenie gniewu, winy, frustracji, depresji, które są związane z tym, co było zrobione tobie lub twojemu klientowi.
Mam nadzieje ze to pomogło.

Tłumaczenie Jakub Mikus

Strona Cala Banyana Hipnoza Po angielsku oczywiście:)

About the Author