Autohipnoza – Układanie Sugestii

autohipnoza

Autohipnoza

Jak układać sugestie by autohipnoza miała ogromną moc.

By omówić ten temat w sposób łatwy do przyswojenia, posłużymy się przykładami na których będziemy pracować, przerabiając je po kolei. Poproszę cię byś napisał 3 sugestie które będą służyły tobie najlepiej. Zajmie ci to mniej niż 3 minuty.

Przypuśćmy że sugestie brzmiały by w ten sposób:

 1. Nie chce dużo jeść.
 2. Chcę czuć się wspaniale.
 3. Chcę by przestały boleć mnie plecy.
Mając takie trzy sugestie możemy się im lepiej przyjrzeć i opracować je w sposób taki by działały z takim skutkiem jakiego oczekujemy. Zaczynając od pierwszej sugestii:

Pozytywna Sugestia w autohipnozie

Z pozoru może się wydawać że jest to idealna sugestia dla osoby która pragnie schudnąć jednak gdybym powiedział do ciebie „ Nie myśl o niebieskiej świni” to co może pojawić się przed twoimi oczami. Najprawdopodobniej pojawi się właśnie niebieska świnia. I gdy zostanie ona wytworzona przez twoją podświadomość to dopiero po chwili umysł świadomy dodaje przeczenie do tej sugestii. Gdy tworzymy sugestie których chcemy użyć sami to nie tworzymy ich z negatywnymi stwierdzeniami. Mówiąc „Nie chcę dużo jeść”, nie chcemy przypadkiem wprowadzać do umysłu sugestii „… chce dużo jeść”. Zamiast „Nie chcę dużo jeść” możemy powiedzieć „Chce jeść mniej”.

Autohipnoza i Podświadomy umysł – Czas teraźniejszy

I już jest dużo lepiej a jednak nie jest jeszcze idealnie. Gdyż tworząc sugestie dla samego siebie używamy czasu teraźniejszego. Zamiast „Chce jeść mniej.” stworzymy „Ja jem mniej.” Jeszcze mała zmiana może być wprowadzona, gdyż podświadomość przyjmuje sugestie bardzo dosłownie.

Precyzja w autohipnozie

Więc „Ja jem mniej” może oznaczać dla niej równie dobrze że jesz jedną łyżeczkę zupy mniej niż do tej pory. Czasami trzeba być bardzo precyzyjnym i jeżeli jesz 5 posiłków i chcesz jeść mniej to sugestia powinna brzmieć ”Ja jem 4 posiłki dziennie” lub zmniejszając ilość pożywienia na posiłek „Ja jem ¾ tego co jest na talerzu”.

Kolejne autosugestie

Zajmijmy się następna sugestią „Chcę czuć się wspaniale.” zmieniamy ją bardzo szybko tworząc „Czuje się wspaniale”. Z trzecią sugestią będzie trochę więcej roboty. Od razu się nią zajmiemy. „Chcę by przestały boleć mnie plecy.” już wiemy że zmieniamy to na formę teraźniejszą. Ale dodatkowo musimy pozbyć się negatywnego słowa „boleć”. Mając takie parametry możemy się zastanawiać co pozytywnego możemy chcieć odczuwać w swoich plecach.
A wtedy szybko przyjdą do głowy nam odpowiedzi:

 1. Mięśnie moich pleców są rozluźnione
 2. Moje plecy czują się wspaniale
 3. Rozluźniam mięśnie pleców teraz
 4. Moje ciało czuje się wspaniale
 5. Moje ciało jest rozluźnione
 6. Moje ciało jest pełne energii

Emocje i Autohipnoza

To tylko kilka przykładów które można teraz przywołać. Teraz można delikatnie pokolorować sugestie „Ja jem 4 posiłki dziennie .” dodać do niej trochę emocji i pozytywnego wydźwięku a wtedy będzie ona brzmiała jeszcze przyjemniej dla nas. A zrobimy to poprzez dodanie słowa „kochać” i od razu mamy „Ja kocham jeść 4 posiłki dziennie.” Bardzo prosty zabieg a powoduje zupełnie inne brzmienie tej sugestii. Można również użyć innych słów „Ja uwielbiam jeść 4 posiłki dziennie.” lub też dodać 2 człon w zdaniu „Ja jem 4 posiłki dziennie i czuje się wspaniale”. Na koniec już bardziej rozbudowana wersja „Ja uwielbiam jeść 4 posiłki dziennie i czuje się wspaniale”. Im więcej pozytywnych emocji tym lepiej bo sugestie mają większa siłę.

Buduj proste sugestie

Jak możesz zauważyć, te zdania są bardzo proste tak jakby miał ich słuchać 6-latek. I takie sugestie są najlepsze. Proste sugestie wchodzą bardzo głęboko w naszą podświadomość. Na sam koniec zostawiłem personalizacje sugestii. Jak możesz zauważyć w sugestiach napisanych powyżej często używałem słowa „JA” więc ty tworząc sugestie też weź to pod uwagę pisząc o sobie w tej osobie w której jest ci najwygodniej. Przetestuj co będzie na ciebie lepiej działać.

 1. Ja jestem zdrowy
 2. Ty jesteś zdrowy
 3. On/Ona jest zdrowa.

Na mnie najlepiej działa pierwsza osoba. Ty poprzez testy sama zdecydujesz co jest najlepsze dla ciebie.
Zasady pisania sugestii:

 • Sugestie zawsze powinny być pozytywne. Pozytywne słownictwo. Brak słów ( nie, nigdy, itp.).
 • Sugestie powinny być w czasie teraźniejszym. Nie używamy ( chce, będę, chciałbym zamierzam, itp. ).
 • Czasami sugestie muszą być konkretne i sprecyzowane.
 •  Chcesz by w twoich sugestiach były emocje. Słowa ( kocham, uwielbiam, itp. )
 • Proste słownictwo jak dla 6 latka.
 • Personalizuj sugestie.
 • Sugestie powinny być krótkie i skondensowane.

Autohipnoza -przykłady autosugestii:

 • Mój system odpornościowy pracuje doskonale chroniąc moje ciało.
 • Ja przyciągam pieniądze.
 • Jestem skupiony.
 • Uwielbiam owoce i warzywa.
 • Odżywiam się zdrowo każdego dnia.
 • Kocham i uwielbiam ćwiczyć codziennie rano.
 • Wybieram owoce na moją przekąskę.
 • Jestem spokojny i rozluźniony
 • Ja jestem skupiony i dążę do celu.

Autohipnoza jest bardzo przyjemnym doświadczeniem i życzę ci byś mógł korzystać z niej jak najczęściej. Dodatkowo autohipnoza ma zastosowanie w:

 • Znieczulaniu podczas porodu lub u dentysty
 • Sport
 • Nauka i Koncentracja
To najlepsze przykłady tego gdzie autohipnoza jest używana. Tak naprawdę Każdy rodzaj hipnozy to jest autohipnoza. Ponieważ musimy sobie pozwolić na zaakceptowanie jakiejś sugestii. I zmianę naszego postrzegania.

Dzięki tym przykładom możesz stworzyć wiele własnych autosugestii. Pomogą one pobudzić twoją kreatywność w układaniu sugestii które są dla ciebie najlepsze.

About the Author

Lazy - Kwiecień 7, 2012

Ta strona zapowiada się bardzo interesująco.Jak dobrze,że ktoś w Polsce myśli o propagowaniu zagadnień dotyczących hipnozy i hinoterapii.

Comments are closed