Hipnoza – Świadomość

Hipnoza - Świadomość

Hipnoza - Świadomość

Gdy posłuchasz hipnotyzera często usłyszysz pojęcia Świadomość i Podświadomość. Jednak te słowa to są bardziej skróty myślowe niż konkretne nazwy części umysłu.

Świadomość możemy bardziej rozumieć jako świadome postrzeganie naszej rzeczywistości, całego świata wokół nas. To na co świadomie zwracasz uwagę. Gdy opowiadam o hipnozie i hipnoterapii to część świadoma jest odpowiedzialna za:

  • Siłę Woli
  • Logiczne Myślenie, Analizowanie
  • Pamięć Codzienną
  • Racjonalizacje

Myślę że najlepiej będzie napisać po kolei o każdej z tych czynności które zostały przypisane do świadomości.

Siła Woli: O sile woli, a raczej jej permanentnym braku u wielu osób, napisano i powiedziano już bardzo dużo. Gdy pracuje z ludźmi to siłę woli uważam za najsłabsze ogniwo w przemianie wewnętrznej. Gdy ty idziesz na dietę lub zmieniasz jakieś zachowanie to ta zmiana trwa tydzień, dwa, trzy i potem wszystko wraca do stanu poprzedniego. Ponieważ twój wewnętrzny umysł „część podświadoma” nie dokonała potrzebnych zmian. Próba dokonania zmiany tylko i wyłącznie za pomocą Woli jest jedną z najtrudniejszych rzeczy jakie można sobie wyobrazić.

Część Logiczno – Analityczna: Jak wskazuje nazwa odpowiada ona za Logiczne Myślenie i Analizę. Każdego dnia musimy podejmować dziesiątki różnych decyzji. Odpowiedz którą z wielu opcji wybierzemy daje nam ta Analityczna część naszego świadomego postrzegania. Jednak w procesie przemiany jej rola ogranicza się do podjęcia dwóch decyzji. Czy ta zmiana mi odpowiada czy też nie, oraz na przeanalizowaniu niektórych sytuacji i wyciągnięciu z nich nowych wniosków.

Pamięć Codzienna: Pisząc o pamięci codziennej mam na myśli dostęp do tych wszystkich informacji, które używamy prawie każdego dnia. Czyli wiemy gdzie mieszkamy, jak maja na imię sąsiedzi, znamy swój nr telefonu. Jest to po prostu narzędzie dzięki któremu mamy dostęp do informacji które są nam potrzebne do przeżycia i funkcjonowania w społeczeństwie.

Racjonalizacja: To jedna z najciekawszych zdolności naszego umysłu. Zadaj sobie pytanie. Ile razy zrobiłeś coś głupiego, by po kilku minutach znaleźć bardzo dobre wytłumaczenie, tego zdarzenia i powodów które tobą kierowały, zaraz znajdzie się jakieś wytłumaczenie, praktycznie na każdy temat. My ludzie potrzebujemy mieć powodów do działania. I ta funkcja z miłą chęciom nam go da. Dlatego palacz mówi że się relaksuje gdy zapali papierosa. Mimo że w rzeczywistości jego ciśnienie krwi się podniosło, a tętno przyspieszyło podczas palenia. Jeżeli nawet nie zauważysz u siebie działania racjonalizacji. To dużo łatwiej jest ją zauważyć u innych osób, gdy tłumaczą swoje dziwne zachowanie.

Podczas prowadzenia sesji hipnozy, gdy sugestie hipnoterapeuty są kierowane do części podświadomej. To świadomość pozwala sobie na obserwowane tych sugestii czy one są dobre dla ciebie. Hipnoza pozawala świadomemu myśleniu czuwać podczas gdy ty pracujesz nad swoim podświadomym umysłem.

Interesuje cię hipnoza? Przeczytaj poniższe strony:

[hcshort id=”15″]