Hipnoza – Użycie szoku w indukcjach i hipnozie

hipnoza indukcja błyskawiczna

Hipnoza - Indukcja Błyskawiczna

Dostałem ciekawe pytanie na email odnośnie hipnozy i postanowiłem na nie odpowiedzieć:

Witam:) mam małe pytanie, którego nie umiałem umiejscowić na forum. Chodzi mi o wykorzystywanie szybkich i błyskawicznych indukcji na osobach ze słabym sercem lub tez po operacjach na sercu. U większości obcych ludzi nie można szybko zweryfikować czy taka osoba ma zdrowe serce… Pytanie: czy używając szybkich i błyskawicznych indukcji, uzyskując hipersugestywność dzięki szoku peptydowemu możemy narazić osobę z chorym/słabym sercem na jakieś nieprzyjemne konsekwencje?? Wiadomo ze jakaś nagła, szybka, niespodziewana sytuacja przyspiesza prace serca. Czy ten ułamek sekundy, przerwanie wzorca również wpływa na prace serca negatywnie??  Jeśli pomyliłem któreś z pojęć to proszę mnie poprawić

Rafał

Ja nie wiem czy w ogóle jest możliwość identyfikacji takiej osoby. Jedyny sposób to zapytać się osoby z którą pracujesz, ale nawet to nie daje ci gwarancji, ponieważ osoba może nie wiedzieć że ma jakiś problem. To co może zaszkodzić człowiekowi w normalnym stanie postrzegania, może mu zaszkodzić również w hipnozie. Trzeba używać zdrowego rozsądku

Szok który jest używany w hipnozie i indukcjach nie musi być ogromny. Ludzie codziennie go doświadczają. Jak autobus nagle zahamuje, jak ktoś nas potrąci na ulicy, czy jak zadzwoni telefon, a my jesteśmy skupieni na czymś innym. Można śmiało powiedzieć, że za każdym razem gdy coś się dzieje i ty masz w głowie pytanie „co się dzieje?”. To pojawia się jakaś forma szoku.
Szok może być:

  • dźwiękowy ( ton głosu lub jakieś prowokujące wyrażenie)
  • kinestetyczny (dotyk, szarpnięcie)
  • wizualny (nagły błysk światła)
  • połączenie kilku rodzajów + te których nie wymieniłem

Więc taka osoba szoków mniejszych i większych doświadcza codziennie. Gdy ktoś ci powie że jestem w szoku, to często się okaże że taka osoba naprawdę była w szoku przez chwile, po jakiejś wiadomości, informacji. I wystarczy na to zwracać uwagę.

Szok w hipnozie

Tutaj można zauważyć że szok wcale nie musi być duży, by spełnił swoją role. Gdy chcesz kogoś wprowadzić w hipnozę, to nie musisz szarpnąć jego ręki tak byś ją prawie urwał. Jeżeli nawet indukcja polega na pociągnięciu ręki, to zapytaj czy osoba ma zdrowy bark i czy nie ma jakiś problemów z szyją. Natomiast samo szarpnięcie może być delikatne. Ważne by osoba podążała wtedy za twoimi instrukcjami i się uda. Równie dobrze możesz stanąć z boku. I trzymając rękę na plecach, spowodować na chwile minimalną utratę równowagi, to również jest mały szok. Jeżeli chcesz użyć jeszcze delikatniejszej indukcji by wprowadzić w hipnozę, to proponuje Indukcje pstryknięcia palców. To też jest indukcja szokowa. Gdy osoba koncentruje się na twoich palcach, ty podajesz jej instrukcje. I gdy pstrykniesz to oczy się zamykają i pogłębiasz. Kiedyś słyszałem że Gerald Kein po prostu dotyka czoła mówiąc „spij” i to mu wystarcza. Sam również próbowałem i działa bardzo dobrze. Tutaj po prostu testujesz swoje umiejętności hipnotyzera. Testuj co możesz zrobić w hipnozie, jak daleko możesz się posunąć.

Na koniec

Jeżeli nadal masz wątpliwości odnośnie tego czy możesz użyć indukcji szokowej z jakąś osobą. To po prostu nie używaj jej. Ważne jest byś ty czuł się pewnie z tym co robisz. Równie dobrze możesz używać jednej z indukcji Elmana, lub bawić się jakąś indukcją niedyrektywną. Ćwicz hipnozę i bądź w niej coraz lepszy:).
Myślę że moja odpowiedz ci wystarczy.

Pozdrawiam Jakub Mikus
Ps Zapraszam do komentowania.

About the Author

Rafał - Czerwiec 7, 2012

Dziękuje bardzo za odpowiedz. To prawda, jedynie rozmowa wstępna moze nam dać jakikolwiek obraz stanu zdrowia osoby. Bardzo wartościowy wpis, ktory mam nadzieje pomoże wielu osobą.
Rownież serdecznie pozdrawiam.
Rafał

Comments are closed