Hipnoterapia I Hipnoza – Rodzaje Indukcji

hipnoterapia-indukcjaIndukcja polegająca na fiksacji wzroku

Za najstarszy rodzaj indukcji hipnotycznej należy uznać indukcje fiksacji wzrokowej gdy osoba hipnotyzowana patrzyła się na jakiś punkt przez określony przedział czasowy. Zazwyczaj zabierało to od 20 minut do 2 godzin by wprowadzić taka osobę w trans. Technikę ta opracował całkiem przypadkiem szkocki chirurg James Braid. Poprosił on jednego ze swoich pacjentów by ten wpatrywał się w światło po czym sam poszedł się zajmować innym pacjentem tym samym zapominając o pierwszym. Po chwili, gdy do jego pamięci wrócił obraz pierwszego pacjenta okazało się, ze ten wciąż wpatruje się w światło z wyraźnymi oznakami mesmeryzmu. Po przeprowadzeniu kilku testów dr Braid stwierdził, ze znalazł sposób by wprowadzać ludzi w trans (w tych czasach trans określano jako mesmeryzm lub zwierzęcy magnetyzm). Owa metoda wprowadzania w trans polega na znudzeniu, gdy wystarczająco długo wpatrujemy się w obiekt. Nasze znudzenie zwiększa się do tego stopnia, ze zostaje przekroczona funkcja krytyczna i osoba wchodzi w trans. Indukcje fiksacyjne są jednymi z mniej efektywnych indukcji.

Żmudna procedura progresywnej relaksacji

Indukcja progresywnej relaksacji to następna z wczesnych technik pochodzących z początków hipnozy. Polega ona na tym, ze po kolei rozluźniamy każdy kawałek naszego ciała mięsień po mięśniu, a gdy po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach nasze ciało stanie się całkiem rozluźnione, nasz umysł tez rozluźnia się i osoba hipnotyzowana wchodzi w trans. Mimo, iż ta technika jest wysoce nieefektywna to nadal znajdują się hipnotyzerzy, którzy ozywają jej by indukować trans u klientów. Indukcje progresywnej relaksacji powinno się znać ze względu na historie, ponieważ miała wielki wpływ na rozwój hipnozy, jednak nie należy stosować jej w pracy z ludźmi na co dzień.

Szybkie indukcje hipnotyczne – Indukcja Dave Elman’a

Innym rodzajem są indukcje zwane szybkimi, które pozwalają wprowadzić w trans w czasie od 1 do 5 minut. Najbardziej znana indukcja tego rodzaju jest indukcja Dave Elman’a, która zrewolucjonizowała formalne wprowadzanie ludzi w trans. Poprawnie wykonana pozwala osiągnąć somnambulizm u 95% ludzi hipnotyzowanych w przeciągu mniej niż 4 minut. W indukcji szybkiej wyróżniamy techniki relaksacyjne, pogłębiające, frakcjonujące oraz testy pozwalające nam określić na jakiej głębokości transu znajduje się osoba hipnotyzowana. Indukcje szybkie są najłatwiejsze do opanowania jak i wykonania.

Błyskawiczne indukcje hipnotyczne

Rozwój błyskawicznych indukcji hipnotycznych zawdzięczamy hipnozie scenicznej, która nie mogła sobie pozwolić na to by wprowadzanie w trans trwało nawet kilka minut. Dobrze wykonana indukcja błyskawiczna zajmuje mniej niż 10 sekund, a czasami może trwać tylko jedna sekundę. Podczas wykonywania indukcji błyskawicznej przeważnie wykorzystuje się mechanizmy przeładowania umysłu świadomego, szoku peptydowego lub konfuzji. Często są one połączone w jedna technikę.

 • Przeciążenie umysłu świadomego

Przeładowanie umysłu  świadomego bodźcami następuje gdy dajemy świadomości 2-3 zadania jednocześnie. Przykładowo przy indukcji opadającej reki umysł może się koncentrować na korygowaniu siły nacisku reki, fiksować wzrok na jakimś obiekcie i jednocześnie pobudzać swoja wyobraźnie poprzez odpowiednie instrukcje.

 • Szok peptydowy

W tej właśnie indukcji zostaje również wykorzystany mechanizm szoku peptydowego, który jest naturalna reakcja naszego organizmu na coś niespodziewanego, nieoczekiwanego. Podczas szoku osoba jest hiper-sugestywna przez ok 500-750 ms i to jest okno, podczas którego daje się instrukcje na wejście w trans.

 • Hipnoza i wykorzystanie konfuzji

W indukcjach konfundujących tez wykorzystuje się chwile hipersugestywnosci by wydać komendę na wejście w trans. Uzyskujemy te chwile poprzez wydanie sprzecznych ze sobą komend słownych lub sugerowanie działań, które później spowodują konfuzje.

 • Hipnoterapia i wykorzystanie indukcji emocjonalnej

Najciekawsza z indukcji, które możemy wykorzystać w pracy z ludźmi jest indukcja emocjonalna. Jest to “indukcja bez indukcji” gdzie wykorzystuje się stan emocjonalny osoby hipnotyzowanej by automatycznie przeprowadzić regresje bez wprowadzania osoby hipnotyzowanej w formalny stan hipnozy do momentu inicjującego problem.

 

About the Author

karol - Luty 28, 2013

Mam na imię Karol i jestem psychologiem.
Mam pytanie: czy oprocz wartości widowiskowych i scenicznych szybka indukcja ma też zastosowanie psychologiczne.
Podejrzewam, że tak oczywiście, ale wolę zapytać eksperta.
Czy w tym transie można trwale zmienić zachowania pacjenta? ( choroby, uzaleznienia itp)
Jesli jestem dr psychologii, to czy jest to wystarczający autorytet w kierunku wprowadzenia pacjenta w trans?
Pozdrawiam,
Karol

Jakub_Mikus - Luty 28, 2013

Podejrzewam że masz na myśli indukcje błyskawiczną (a nie szybką), Podczas hipnoterapii stosuje najczęściej szybkie indukcje np: Elmana.
A jezeli osoba z którą pracuje jen np spięta, poddenerwowana to wtedy indukcje błyskawiczną, ponieważ to pozwala ominąć stress, napięcie które występuje. W hipnozie tak naprawde twoj pacjent będzie zmieniał swoje zachowanie, ty nie możesz tego zrobić za niego, nie masz takiej możliwości, możesz mu jedynie pomagać, jednak jeżeli pacjent podąża za twoimi instrukcjami to jest to proste i trwałe.
Muszą być jednakspełnione pewne warunki:
– Klient sam musi chcieć tej zmiany
– Trzeba pomóc klientowi usunąć mechanizmy odpowiedzialne za np: uzależnienie, takim mechanizmem może być głęboko ukryta nienawiść do samego siebie, asocjacja uzależnienia z miłością lub jakiekolwiek inne uczucie które powoduje że ta osoba się sama wyniszcza za pomocą uzależnienia.
Karol tytuł przed nazwiskiem działa jako autorytet na część osób, jednak wydaje mi się że ważniejsze będzie to jak się zachowujesz i to jak dobrze znasz hipnozę. Jeżeli jesteś pewny siebie w tym co robisz, znasz odpowiednią technike i masz klienta ktory chce podążać za instrukcjami bo zawarliście kontrakt hipnotyczny między sobą to dasz radę.

karol - Marzec 2, 2013

Hej Kuba,
dzięki pięknie.
Masz racje, mój tytuł bardziej może dodawać pewności siebie mnie, niż działać jako autorytet dla moich pacjentów.
Dzięki i pozdrawiam serdecznie,
Karol

Lukasz - Marzec 22, 2013

Cześć 🙂

Mam pytanie odnośnie “Podczas szoku osoba jest hiper-sugestywna przez ok 500-750 ms i to jest okno, podczas którego daje się instrukcje na wejście w trans.” Jak sprawdzić kiedy to okno występuje – tzn. chodzi mi o konkretną reakcję kiedy możemy stwierdzić, że “to już” i dajemy sugestie np.”Śpij” chodzi o rozszerzenie źrenic?

  Jakub_Mikus - Marzec 24, 2013

  Nie sprawdzasz ponieważ nie masz na to czasu, po prostu wykonujesz technike.

Lidia - Kwiecień 30, 2013

Mam pytanie , czy w innych miastach tez pan przyjmuje ? Jesli tak to w jakich? Bo ja mam strasznie daleko do pana . Pozdrawiam.

  Jakub_Mikus - Maj 6, 2013

  Aktualnie nie przyjmuje w innych miastach.

Mariusz - Październik 29, 2013

Zaciekawiła mnie ta “indukcja emocjonalna” wymieniona na końcu artykułu. Czy można poprosić o małe rozwinięcie na czym ona polega i o co w niej chodzi, albo przynajmniej o podanie słów kluczowych (polskich lub angielskich), abym mógł sobie sam coś więcej o niej znaleźć i poczytać?

darek - Kwiecień 13, 2014

Witam
Bardzo mnie interesuje błyskawiczna indukcja hipnotyczna. czy jest szansa na skaypie porozmawiania na ten temat?
Podrawiam

Comments are closed