Hipnoza – Podświadomość

Hipnoza Podświadomość

Hipnoza i Podświadomość

Można ją nazwać naszym wewnętrznym komputerem który zajmuje się 95% czynności które wykonujemy w ciągu całego dnia. Większość z was nie zdaje sobie sprawy że co sekunda nasz umysł odbiera 6 milionów bodźców. Z tą ogromnej liczbą sygnałów, w których są te ze świata zewnętrznego jak i z naszego organizmu trzeba coś zrobić. Uporządkować je,i te które są dla nas istotne dopuścić do świadomego postrzegania. Liczba rzeczy które możemy zajmować się świadomie jest między 5 a 9. Natomiast cała reszta jest odrzucona lub w naszym komputerze jednak nie posiadamy do tych danych dostępu w tym akurat momencie.

 

Jeżeli podświadomość jest naszym wewnętrznym komputerem, to czym ona się zajmuje? Jak hipnoterapeuta widzi podświadomość gdy pracuje z nią w hipnozie.

  •  Nawyki: Czyli wszystkie automatyczne zachowania które wykonujemy codziennie. Gdy dzwoni telefon to automatycznie sięgamy by go odebrać lub spojrzeć przynajmniej kto dzwoni. Jak podchodzisz do drzwi to łapiesz za klamkę lub wyciągasz klucze. Gdy będziesz w najbliższym czasie wykonywał te czynności, to możesz zwrócić uwagę na automatyzm tych zachowań.
  •  Emocje: Wszystkie emocje są domeną wewnętrznego umysłu. Gdy emocje wychodzą na zewnątrz, Gdy wzrasta ich intensywność to automatycznie jesteś w stanie wysokiej sugestywności. Gdy człowiek jest bardzo emocjonalny to jest w hipnozie. Jak powiedział Joseph DeLoux „Strong Emotions makes us stupid”. I to jest prawda, duże emocje powodują że tracimy nasze racjonalne myślenie, cała logiczna część ucieka i często na zewnątrz wychodzi dziecko które jest w nas. A potem gdy ochłoniemy to zastanawiamy się „Dlaczego to zrobiłam”, „Dlaczego to powiedziałem”. W hipnozie można pracować nad tymi emocjami by takie Regresje do zachowania 5 latka. Nie były już dalej częścią naszego życia.
  •  Pamięć całkowita: Hipnoterapeuta rozumie przez pamięć całkowitą że każdy z nas posiada wszystkie informacje które są potrzebne by rozwiązać jego problem. Tak samo gdy człowiek podczas regresji hipnotycznej jest cofnięty do określonego czasu w swoim życiu. On może odczuwać to co wtedy odczuwał, może słyszeć to co wtedy słyszał, może widzieć to co wtedy widział, po prostu tam być i przeżywać jakieś zdarzenie w sposób który je zapisał jego umysł. Co oznacza że można sprawdzić co się kiedyś stało i dzięki temu znaleźć rozwiązanie problemu.
  •  Lenistwo: Mam na myśli że podświadomość nie lubi się zmieniać. Jej najlepiej jest w takim stanie jak jest teraz. A każda zmiana wymaga pracy. Podświadomość czasami woli zostać w miejscu i nie pozwala ci się ruszyć do przodu. Wtedy z pomocą hipnozy pracuje się nad zmianami których chcesz dokonać.
  •  Funkcja Przetrwania: Ta część podświadomości odpowiada za to byś przetrwał i ona ma za zadanie chronić ciebie przed jakimkolwiek zagrożeniem. Realnym czy też wyimaginowanym. np. gdy ludzie mają fobie lub lęki wtedy przez taką przesadną reakcje oni są chronieni przed wyimaginowanym zagrożeniem którego nie ma. Dla umysłu każda sugestia która jest odmienna od rzeczywistości występującej aktualnie w umyśle, jest również zagrożeniem. Co powoduje jej odrzucanie. Nawet jeżeli jest przydatna.

Hipnoza otwiera drzwi do podświadomego umysłu i gdy z nim pracujemy, to możemy zmienić wszystko to co wcześniej wydawało się nie do zmiany.

Interesuje cię hipnoza? Przeczytaj poniższe strony:

[hcshort id=”15″]